Harcrendszer

No, in medias res elkezdem, a végére úgyis összeáll (ha máshol nem, a példaharcban mindenképp):

Minden karakternek van Kezdeménye, ami nem más, mint maga az Ügyesség (a külön elnevezés azért dukál, mert elképzelhetõ olyan mágikus fegyver, ami gyors, ezért Kezdeményt ad, de nem Ügyességet).
Akinek ez a legnagyobb, az jön elõször, aztán a második legnagyobb, stb.
Egy harc körökbõl áll. (Hogy az milyen hosszú és mit lehet és mit nem egy kör alatt, azt hadd fejtsem ki késõbb.)

A támadás menete:
A támadó ÉS a védekezõ is dob k20at. Ha a dobás 20as, újra dobható, s az elõzõ 20ashoz hozzáadandó az eredmény. Így tovább addig, amíg 20tól eltérõ számon sikerül megállnia a kockának. Ha az elsõ dobás 1-es, balsiker következik. Ez pusztán annyit jelent, hogy valami kellemetlen dolog történik az egyest dobóval, habár ez nem kerülhet közvetlenül az életébe. Pl: nem fordul bele a kardjába, s nem csúszik bele a szakadékba. Kigondolása az AM feladata.
A támadó ehhez hozzáadja a Fegyveres szakértelmét (amennyiben fegyverrel támad; ha pusztakézzel bunyózik, ide a Fegyvertelen harc jön, ill. ha a pajzzsal kívánja ellenfele orrát betörni, a Pajzsok c. képzettséget adja hozzá a dobáshoz).

A védekezõ ezzel szemben válogathat az alábbiak közül:
1.) Õ is azt a fegyveres szakértelmét adja hozzá a dobáshoz, amelyik a fegyveréhez szükséges (pl. ha Pallost lóbál, akkor a Kétkezes Kardokat), illetve a Fegyvertelen harcot, a Pajzsokat, stb (már ha van stb). Lõfegyverek ellen esélytelen. Kizárólag olyan ellenfelek ellen használható, akik a védekezõvel szemben ill. fegyverforgató karjához közelebb állnak (gy.k. jobbkezesektõ jobbra, balkezesektõl balra - már, ha a jobbkezes a jobbjában tartja a fegyvert, a balkezes meg a baljában. Az számít, melyik oldalon van a védekezõ fegyver). Kétkezes fegyvereknél bárhol állhat. A védekezõ háta mögött tébláboló ellenfelet NEM lehet kivédeni sem így, sem máshogy (esetleg kitéréssel, ha tudja, hogy ott van).
2.) Netán úgy határoz, hogy megpróbál kitérni a csapás elõl. Csak akkor sikerülhet, ha látja a támadást. Lõfegyverek elõl ki lehet térni (ld. Lõfegyverek). Ebben az esetben az Akrobatika képzettséget adja hozzá a dobáshoz.
3.) Avagy, ha van pajzsa, mögé rejtõzhet. Szóba sem jöhet a dolog, ha az ellenfél nem szemben vagy a pajzs irányában áll (vö. elsõ pont, csak fordítva (gondolom, nem ugyanabban a kezében van az ipsének a pajzs és a kard - mert ez tilos), tehát ha a bal kézben van a pajzs, a bal oldalon álló ellenfelek ellen használható). Lõfegyverek ellen a legjobb megoldás.
No most azt eldönteni, hogy mikor áll valaki a védekezõtõl balra ill. jobbra, a mesélõ dolga. Nem kell elkezdeni fokokat számolgatni. Amit a mesélõ mond, az úgy van.

Miután mindkét fél dobott és hozzáadott, ki kell vonni a támadó eredményébõl a védekezõ eredményét.
Ha ez 0 vagy negatív, a támadó mellé suhintott / ütött / lõtt / stb.
Ha pozitív, sebzésre kerül sor. A különbséget ezentúl dõltbetûs különbségként fogom emlegetni.
Egy fegyver sebzése általában a következõ alakban van megadva: x+ykz, ahol az y és a z gyakran hiányzik (az y gyakrabban). Ezt úgy kell értelmezni, hogy a különbséget megszorzod x-szel, s hozzáadod y darab z oldalú kocka eredményét. Ez a sebzés.
Ha a védekezõnek van páncélja, aminek sebzésfelfogó értéke szintén ykz alakban van megadva, dobhat y db z oldalú kockával, s ezt kivonhatja a sebzésbõl. Ha nincs páncél, nincs mit levonni.
A maradék sebzést pedig le kell vonni mind az ÉPbõl, mind az SPbõl (az SP definíciója alapján, ugye, minden ÉP vesztésért le kell vonni egy SPt is. Hát ezért). Na, ennyi egy támadás.

Bonyolító tényezõk:

Ha a védekezõ nem tud vagy nem akar ellenállni a támadónak (mert pl. meg van kötözve; a háta mögül támadnak; mazochista; stb.), akkor a támadásból nem kell kivonni semmit: a különbség maga a támadás (= a k20 dobás plusz a szakértelem).
Ez elég kegyetlen tud lenni.

Amikor valaki egy sebzésbõl a max ÉPinek felét elveszti (célszerû ezt külön feltüntetni, ne kelljen mindig számolgatni), dobnia kell Halál elleni mentõdobást. Ha nem sikerül, 0 ÉPre s 0 SPre kerül (természetesen elájul). Ha igen, folytathatja a harcot, mintha mi sem történt volna.

Az ilyen holmiknak, mint sisak, karvédõ, stb. nincs sok szerepük a harcban, mert agyonbonyolítanák szerencsétlent. Hasznosak lehetnek, ha valaki parádézni akar az utcán teljes harci díszben, illetve ha véletlenül fejreesik valaki (mondjuk lóról le, neki egy kõnek), és így tovább; de ez mind az AM és szerepjáték kérdése.

Ha valaki többször támad körönként (az Ügyességébõl fakadóan), a második támadását akkor végezheti el, amikor a kezdemény-sor a támadó Kezdeményezése-10hez ér, s így tovább, tízessével lefele. Pl. ha valakinek 50es az Ügy-e, az elsõ támadására a Kezdemény 50, a másodikra 40, a harmadikra pedig 30. Ha nem vili, ld. Példaharc.

Amennyiben valakire többen támadnak egy körben, minimum 5 Kezdemény-nyi különbségnek el kell telnie 2 támadás közt, hogy mindkettõt hárítani tudja. Ha ez nincs meg, az egyik támadás ellen (választhat) 0-nak számít a védekezése (ld. Bonyolító tényezõk 1. bekezdés). Ld. Példaharc.

Ha 2 embernek (elfnek, törpének, stb.) ugyanakkora a Kezdeménye, dobniuk kell k20szal, s a magasabbat dobó jön elõbb. Egyszerre nem támadhatnak; annak nincs értelme ilyen szabályok mellett.

Két egykezes fegyverrel akkor csápolhat az ürge, ha Fegyverforgatása legalább 20as. Ekkor a két fegyver Kezdeménye közt 28-Fegyverforgatás szakértelem lesz a különbség; s az lesz a nagyobb, amelyik a használt kezére esik (jobbkezes esetében a jobb). Ha még ráadásul többször is támad, mindkét fegyver kezdeménye csökken 10zel.

Ha a védekezõ Pajzzsal hárít egy támadást, s rögtön ezután ezt az illetõt üti, akinek csapását pajzsával védte, Támadására +5öt kap (ha nem a pajzzsal támad).

A fegyverek mérete azért fontos, hogy az AM nyugodt szívvel meghatározhassa, hogy az õ dungeon-jének szûk folyosóján hányas méretû fegyvert lehet használni egyáltalán. Ha aszondja, hogy márpedig ez olyannyira szorongató ösvény, hogy maximum 5ös méretû fegyvert lehet benne forgatni, akkor az ennél nagyobb méretû fegyverekkel nem lehet ott harcolni.
Ugyanakkor a fegyver mérete hozzáadódik a támadáshoz (a támadó fegyver mérete) és a védekezéshez (a védekezõ fegyver mérete). Ennek az az értelme, hogy pl. egy pallossal egy tõrt simán el lehet sodorni (legalábbis nagyobb rá az esély).

Lõfegyvernél, ha a támadó a Távolságon belülre akar lõni, semmi probléma. Ám, 1 méternyire (vagy közelebb) álló célpontra nem lehet lõni. Ha az áldozat a táv felén belül bandukol, a támadáshoz +5 bónusz jár. Ugyanakkor, ha a távnál messzebb kolbászol, -10 jár a támadásra annyiszor, ahányszor féltávnyival messzebb áll. Tehát pl. ha a fegyver táv-ja 10, s a fickó 13 méterre lõ, -10e van a támadásra, s ha 19 méterre óhajt lõni, -20szal teheti ezt meg, sít.

A fegyvertörés, lefegyverzés, vakharc és egyéb szépségek sikeres kivitelezéséért a Fegyverforgatás szakértelem a felelõs. Az AM meghatározza a célszámot, s erre kell dobni: ha sikerül, a kívánt akció bekövetkezik. Teszem azt, ha valaki sötétben harcol, a harc elején dob 1x Fegyverforgatást, s ha sikerül, normálisan harcolhat, ha meg nem, k10ekkel kell dobjon a harc folyamán (s a 10est nem dobhatja újra), vagy valami egyéb ilyen büntetést kieszel az AM.

A Fegyvertelen Harc szakértelem nem használható fegyver ellen. Hiszen annak, ugye nincs sok értelme, hogy az öklöddel kivéded a buzogányt. Kizárólag akkor ér valamit, ha az ellenfél is Fegyvertelen Harchoz folyamodik. Ez lenne a bírkózás, vagy box, illetve mikor mi. A támadás a fent leírtak szerint történhet, illetve csak SP vesztés lehet az eredmény, ha gondolják a játékosok és az AM. Megjegyzés: ha az áldozat nem a fegyverével (pajzsával) védekezik, használható támadáshoz a Fegyvertelen harc szakértelem. Pl. hátulról támadás, vagy ilyenek esetén.

Ha valaki csak el akar kábítani valakit, nem megölni, tompa fegyverrel kell támadnia (ez lehet a kard nyele is), s elõre bejelentenie. Ebben az esetben az áldozat Sp-t veszít csak, s mindezt duplázva, ha sikerül a fejét eltalálni (nem visel sisakot, ill. nem hárítja ki az ütést teljesen).
Megjegyzés: más alkalommal teljesen lényegtelen, hol találod el az áldozatod. Esetleg az AM összehordhat ezt-azt a csata leírásának színesítésére, de ez nem befolyásolja a sebzést, meg mást sem.

No, ennyi lenne. Nem is olyan bonyolult, tanulmányozgasd a Példaharcot, s mindjárt jobban fog kinézni.

Fegyverek/Páncélok
Példaharc
Vissza a tartalomhoz